W bieżącym roku przybliżyliśmy się do fantastycznonaukowej przyszłości, zaczynając od regeneracji ludzkich komórek na cele hodowli organów a kończąc na konstrukcji 51-kubitowego komputera. A rok 2017 jeszcze się nie skończył. Futurism opublikował listę 10 najważniejszych odkryć z ostatnich 8 miesięcy.

1. Ludzki embrion został „zredagowany”

27 lipca w Portland w stanie Oregon naukowcy dokonali przełomu w dziedzinie redakcji genomu. Wykorzystując CRISPR, udało im się usunąć z ludzkiego embrionu gen odpowiedzialny za choroby serca.

2. Wytworzono wodór metaliczny

27 stycznia po raz pierwszy w historii nauki naukowcy uzyskali metaliczny wodór poddając ciekły wodór ciśnieniu prawie 5 mln atmosfer. W tym stanie wodór może wykazywać właściwości nadprzewodzące. Zastosowanie nowej technologii wywoła prawdziwą rewolucję w różnych dziedzinach, poczynając od magazynowania energii na budowie rakiet kończąc.

3. Znaleziono planetę, nadającą się do zamieszkania

19 kwietnia naukowcy z Europejskiej Organizacja Badań Astronomicznych znaleźli planetę optymalną dla życia pozaziemskiego. LHS 1140b dostrzeżono w ekosferze ciemnej gwiazdy w odległości 40 lat świetlnych od Ziemi.

4. Przy pomocy CRISPR zredagowno geny w ludzkim ciele

1 czerwca po raz pierwszy zastosowano najbardziej dostępną technologię redakcji genomu, tj. CRISPR na ludzkim organizmie. Badanie miało na celu usunięcie u 60 kobiet wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) poprzez naniesienie żelu zawierającego właściwy dla szyjki macicy łańcuch DNA, tak aby zablokować rozwój brodawki.

5. Nowe technologie umożliwiają hodowlę organów

1 maja zrobiono kolejny krok naprzód w dziedzinie medycyny regeneracyjnej. Instytut medycyny regeneracyjnej Wake Forest prowadzi obecnie projekty z zakresu hodowli ludzkich organów i tkanek. Osiągnięcia jego badaczy mogą pomóc w odtworzeniu uszkodzonych nerwów a nawet wyhodować całe kończyny i organy wewnętrzne.

6. Google nauczył AI przystosowywać się do zmieniającego się środowiska

11 lipca DeepMind, firma Google zajmująca się sztuczną inteligencją, opublikowała artykuł, omawiający jak pracujący w niej specjaliści uczą algorytmy AI adaptacji w trudnych i zmiennych warunkach.

7. SpaceX po raz kolejny wystrzeliła „używaną” rakietę

30 marca SpaceX wystrzeliła na orbitę i posadziła wcześniej wykorzystaną rakietę nośną Falcon 9. Przełom zwiastuje jeszcze większą dostępność lotów kosmicznych – oszczędność wynosi przeszło 10 mln dolarów za każdy start.

8. Stworzono sztuczną macicę

26 kwietnia lekarze ze szpitala pediatrycznego w Filadelfii wykorzystali syntetyczne urządzenie przeciwdziałające śmiertelności i chorobom wcześniaków (urodzonych przed 37. tygodniem) do imitowania funkcji macicy. Eksperyment został przeprowadzony na nowo narodzonym jagnięciu.

9. Kolejny kamień milowy w obliczeniach kwantowych

28 lipca na moskiewskiej międzynarodowej konferencji poświęconej technologiom kwantowym zaprezentowano 51-kubitowy komputer kwantowy. Czeka na niego szereg nowych zastosowań.

10. Sztuczna inteligencja AlphaGo udowodniła swoją wyższość nad człowiekiem w grze go

29 maja AI firmy DeepMind (będącej własnością Google) wygrała z 5 najlepszymi na świecie graczami w go. Po raz pierwszy AI zwyciężyła w pojedynku z człowiekiem w zeszłym roku.