Izraelska firma Flytrex uruchomiła w stolicy Islandii komercyjne dostawy z użyciem dronów. Pozwala to zamawiającemu taką usługę internetowemu detaliście oszczędzić do 60% ceny dostawy, informuje Bloomberg.

 

Drony Flytrex będą pokonywać przeszło 2,5 km ponad dzielącą miasto na pół zatoką. Dostawy będą realizowane dla platformy e-handlu Aha.

 

Kwadrokoptery będą zostawiać ładunek na lądowisku, skąd zostanie przetransportowany do celu – magazynu sklepu internetowego Aha. Flytrex ma nadzieję, że do końca roku otrzyma pozwolenie na dostawę towarów bezpośrednio pod drzwi docelowych klientów.

 

Wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych pozwoli Aha zaoszczędzić 60% na cenie dostawy do tej części Rejkjawiku, gdzie e-sklep obsługuje 8 tys. klientów. Obecnie bezzałogowe statki powietrzne realizują do 10 rejsów dziennie, a liczba ta podwoi się do końca przyszłego tygodnia.

 

Z zastosowania dronów najbardziej słynie Amazon. Dron-kurier tej firmy po raz pierwszy dostarczył przesyłkę pod koniec zeszłego roku. Obecnie Amazon dostarcza zakupy bezpośrednio do samochodu klienta, a w planach ma stworzenie mobilnych stacji dla uruchamiania swoich dronów z pociągów, wagonów towarowych i statków. Kolejnym przykładem jest Walmart, który stara się opatentować system dostawy dronami oparty na blockchainie.